Skip to main content

Wywiad OnlyGO - Wywiad z Marią Chmielewską

Maria Chmielewska
Manager OnlyGo

Zajmuje się zarządzaniem kierowcami i pojazdami od 2016 roku. Aktywnie uczestniczy w życiu oraz rozwoju przedsiębiorstwa OnlyGO. Posiada certyfikat państwowy do zarządzania transportem drogowym rzeczy i osób.

Skąd pojawiła się inspiracja do założenia firmy OnlyGO?

Firma OnlyGO powstała 2018 roku, kiedy rynek przewozów TAXI nie był jeszcze usystematyzowany. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku oraz kierowców stworzyliśmy firmę, która miała za cel stwarzać miejsca pracy na pojazdach służbowych z godziwym wynagrodzeniem.

Zagospodarowaliśmy w samochody służbowe Kraków, Warszawę i Trójmiasto.

Natomiast w 2019 roku firma stanęła przez pierwszym wyzwaniem związanym z ustawą „LEX UBER”. Dostosowaliśmy całą flotę  jako pierwsi w Polsce, a przez cały okres przejściowy pomagaliśmy innym flotom „partnerom” aplikacji takich jak Uber czy Bolt w procesie licencjonowania TAXI. W 2020 roku, kiedy zaczęła się pandemia, cały zespół OnlyGO walczył o utrzymanie firmy i pracowników mimo wszelkich zakazów.  Nasi kierowcy mogli liczyć na wsparcie z naszej strony, a my na lojalnych kierowców, wspierając się nawzajem. Kiedy nasza konkurencja się przerzedzała w związku ze spadkiem obrotów, OnlyGO dzięki ambitnemu zespołowi się rozwijał. Przetrwaliśmy pandemie, podwyżki cen paliwa i przetrwamy inne sytuację wytworzone przez gospodarkę bądź rząd, dając naszym pracownikom stabilne i atrakcyjne zatrudnienie.

Jakie samochody oferują Państwo swoim pracownikom? Na jakich warunkach są one wynajmowane (np. od razu na 3 miesiące czy na 5h dziennie w zależności od grafiku)?

Oferujemy samochody służbowe, przekazywane na wyłączność. Kierowca zatrudniany jest na umowę zlecenie lub B2B. Wszystkie pojazdy zarządzane przez OnlyGO posiadają licencje TAXI, na krajowy przewóz osób, oraz wymagane oznakowanie. Do każdego pojazdu przekazujemy duże rabaty na zakup paliwa ( 12 gr Lpg i 25 gr On i PB oraz inne benefity. Kierowca rozliczany jest na podstawie tygodniowych bądź dwutygodniowych raportów z aplikacji Uber, Bolt, FreeNOW, Wolt, Glovo. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony z umówionym okresem wypowiedzenia. Praca jest w trybie nienormowanym, co pozwala kierowcom i dostawcom dowolność w tworzeniu grafiku. Dajemy kierowcom pełną niezależność pracy. Drugi model, który oferujemy to praca kierowcy na jego własnym samochodzie lub wypożyczanym od naszych partnerów biznesowych. W takim modelu jesteśmy bezkonkurencyjni pod względem oferty i korzyści które kierowcy mogą otrzymywać na Polskim rynku TAXI.

Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? Z ilu etapów się składa?

Rekrutacja rozpoczyna się od wysłania formularza umieszczonego na stronie, na który następnie odpowiadamy w sposób telefoniczny nie później niż w 24 godziny od czasu wysłania zgłoszenia. Podczas takiej rozmowy przedstawiamy warunki zatrudnienia, a jeśli potencjalny pracownik nadal jest zainteresowany podjęciem współpracy, to następuje przekazanie nam wymaganych dokumentów. Następnym etapem jest podpisanie umowy, która również może być zawarta online. Kolejno przekazujemy samochód wraz z oznakowaniem i licencją oraz aktywujemy konta wraz z przeszkoleniem z aplikacji.

Jeżeli zaś chodzi o kierowców, którzy wykorzystują do pracy własne samochody, to wyrabiamy licencje taxi na dany pojazd i załatwiamy wszelkie formalności za kierowcę. Kierowca/dostawca jest prowadzony przez zarządcę od momentu wysłania zgłoszenia przez cały okres wykonywania swojej pracy. Chętny pracownik może rozpocząć pracę w zaledwie 48 godzin od momentu zgłoszenia.

Warto jeszcze raz podkreślić, że umowę podpisujemy online, co znacznie przyśpiesza możliwość rozpoczęcia pracy w naszej firmie.

Jakie cechy powinien posiadać kierowca, żeby rozpocząć pracę w Państwa firmie? Jakie powinien posiadać kwalifikacje?

Kierowca/dostawca chcący rozpocząć pracę powinien wykazywać się uczciwością wobec drugiego człowieka jak i solidnością wykonania zlecenia. Większość pasażerów preferuje spokojny styl jazdy, i wynagradza kierowcę za bezpieczną, przyjemną jazdę. Dokumenty, które są wymagane to badanie psychotechniczne, lekarskie na kierowcę TAXI oraz zaświadczenie o niekaralności. W przypadku kierowców z własnym autem wymagany jest stempel TAXI w dowodzie rejestracyjnym. Natomiast w przypadku dostawcy bardzo ważna jest solidność wykonanego dowozu. Dostawcy nie muszą posiadać badań psychologicznych i lekarskich ani zaświadczenia z sądu. Jedynie dowód osobisty (kartę pobytu, wizę, paszport).

Z czego, jako firma, jesteście szczególnie dumni?

Najbardziej jesteśmy dumni z ciągłego i systematycznego rozwoju, który daje naszym pracownikom konkurencyjne dochody. Z dużą intensywnością pracujemy nad obniżeniem kosztów utrzymania pojazdu kierowcy. Każdemu pracownikowi przekazujemy wysokie rabaty na paliwo i części mechaniczne, a kolejne rabaty do wykorzystania przez osobę fizyczną zostaną wprowadzone już niedługo.

Na czym dokładniej polega Państwa współpraca z takimi firmami, jak UBER, BOLT, FreeNow, WOLT?

Jesteśmy partnerem współpracującym z UBER, BOLT, FreeNow, WOLT.

Oznacza to, że po naszej stronie jest uruchomienie kierowcy/dostawcy od samego początku do obsługi jego raportów z rozliczeń. Rozliczamy kierowców z należnych podatków oraz wypłacamy kierowców co poniedziałek, dbamy o to by zatrudnienie kierowcy licencjonowanie było zgodne z Polskim porządkiem prawnym a kierowca/ dostawca mógł skupić się na swojej pracy.

Na jakie warunki zatrudnienia można liczyć w Państwa firmie? (rodzaj umowy, ubezpieczenie i składki, stabilność zatrudnienia, elastyczny grafik, wymiar czasu pracy itd.)

Kierowca zatrudniany jest na umowę współpracy lub umowę zlecenie. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony. Kierowcy mogą ustalać grafik zgodnie ze swoimi predyspozycjami zarówno na samochodzie służbowym jak i swoim prywatnym. Kierowcy/dostawcy uzyskują już wymierną korzyść od poświecenia 20 godzin tygodniowo na pracę.

W jaki sposób rozliczani są kierowcy ze swojej pracy?

Kierowcy rozliczani są na główne dwa sposoby. Kierowcy jeżdżący na samochodach flotowych rozliczani są w modelu procentowym z obrotu. Kierowcy jeżdżący na swoich samochodach rozliczani są z podatków za niewielką opłatą a cały dochód zostaje dla kierowcy z którego opłaca eksploatacje pojazdu.

Czy oferują Państwo jakieś benefity pozapłacowe? Karty sportowe, prywatną opiekę medyczną zniżki na paliwo?

Wyróżniamy się wśród konkurencji benefitami pozapłacowym. Cały czas pracujemy nad nowymi rabatami z których nasi pracownicy będą mogli skorzystać mimo iż większość to osoby fizyczne.

Aktualnie pracownicy korzystają z rabatu na paliwo od 12 gr lpg do 25 gr pb i on, myjnie automatyczną która jest za 7 zł, rabat na części mechaniczne w Auto Partner aż 40 % oraz 20 % rabatu na system gps, karty multisport itp.

Czym szczególnym, według Państwa, wyróżnia się firma OnlyGO względem swoich pracowników na tle innych, podobnych firm?

OnlyGO wyróżnia się podejściem do pracownika i perfekcjonizmem. Każdy nasz pracownik doskonale wie jak jest rozliczany, z czego może korzystać i na co może liczyć. Nasz dział rozwoju opracowuje co raz lepsze i tańsze rozwiązania, które znacząco mogą wpłynąć na zarobek jak i koszty związane z wypracowaniem. Podchodzimy do każdego kierowcy indywidualnie i poświęcamy dużo czasu, dlatego właściwe kierowcy np. w wieku emerytalnym dla których konkurencyjne firmy nie miały czasu by wdrożyć ich odpowiednio do pracy, u nas są wieloletnimi pracownikami.

Firma OnlyGO działa obecnie w wielu miastach Polski, co pokazuje jak dynamicznie się ona rozwija. W jaki sposób dobierane są nowe kierunki? Gdzie w najbliższych miesiącach pojawi się OnlyGO?

Do końca roku OnlyGO wprowadzi rozwiązanie pracy po za aplikacjami w każdym mieście, wsi w Polsce. Dzięki współpracy z największą firmą z taksometrami jesteśmy w stanie dać kierowcy najlepsze warunki pracy nie tylko na aplikacjach  Uber, BOLT, FREENOW.

Jednocześnie opracowujemy kolejne rabaty dotyczące obniżenia kosztów związanych z pojazdem. W najbliższych tygodniach wprowadzamy rabat na paliwo ORLEN oraz LOTOS.

Jakie mają Państwo plany na przyszłość dla firmy OnlyGO?

Nie możemy zdradzać planów firmy J, na pewno usłyszy o nas każdy w kierowca i dostawca w Polsce. Systematycznie ulepszamy standardy i zwiększamy możliwości zarobkowe dla kierowców.

Najpopularniejsze wpisy na blogu OnlyGo

Chcesz zostać kierowcą Uber, Bolt lub Free Now?
Pracuj jako kierowca z OnlyGo. Zadzwoń teraz i zapytaj ile będziesz zarabiać tygodniowo:

Praca Uber
Sprawdź jak łatwo możesz zostać kierowcą Ubera.
Kliknij logo Ubera poniżej.

Praca Bolt
Zobacz jak szybko możesz zostać kierowcą Bolta.
Kliknij logo Bolta poniżej.

Praca Free Now
Dowiedz się jak zostać kierowcą Free Now i zacząć zarabiać.
Kliknij logo Free Now poniżej.